2022 World Cup Qualifiers

2022 World Cup Qualifiers

The 2022 World Cup qualifying campaign has resumed for teams around the world, with the four home nations of the European class set to make it to Qatar next winter.

Each team will play three times the following week, with at least two competitive qualifiers being the stopping points for the national teams.

England will be desperate to return to the competition after two spectacular tournaments in the last three years. The goal will be to continue the upward trajectory and take one step ahead of the 2022 World Cup Dolphins.

Scotland, facing a qualifying battle, have started off in good form, although Wales and Northern Ireland face a tough test for a place in Qatar.

Each match will be telecast live on various channels and we are ready to communicate all the major dates on your agenda and ensure that you never miss a moment.

RadioTimes.com brings you the full schedule for the European 2022 World Cup Qualifiers, including all the matches you can watch live in the UK, and we’ll keep you updated throughout the season.

For more features, see: World’s Best Players 2021 | Best Player in Premier League 2021 | Highest earning player in the world 2021 | Highest paid players of the 2021 Premier League

2022 World Cup qualifiers live on television

From the UK all the time. Games will be displayed without the specified channel sky sport red button.

match day 4

Wednesday 1 September

Group A
Luxembourg – Azerbaijan (19:45)
Portugal – Republic of Ireland (7.45 pm) Sky Sport Premier League

Group D
Kazakhstan v Ukraine (15 h)
France – Bosnia-Herzegovina (7.45 pm)

Group F
Denmark v Scotland (19:45) sky sport football / main function
Faroe Islands – Israel (19:45)
Moldova v Austria (19:45)

group g
Latvia – Gibraltar (19:45)
Norway – Netherlands (7.45 pm) aerial game main function
Turkey – Montenegro (19:45)

Group H
Malta – Cyprus (7.45 pm)
Russia – Croatia (19:45)
Slovenia v Slovakia (19:45)

See also  Charlotte Gainsbourg and Hugh Bonneville to star in detective thriller

Thursday, September 2

Group B
Georgia v Kosovo (5 pm) sky sport football
Sweden vs Spain (19:45) Sky Sport Premier League

Group C
Italy v Bulgaria (19:45)
Lithuania v Northern Ireland (7.45 pm) sky sport football / main function

Group E
Czech Republic vs Belarus (19:45)
Estonia v Belgium (19:45)

Group I.
Andorra-San Marino (19:45)
Hungary v England (19:45) ITV
Polon vs. Albany (19:45)

Group J
Iceland – Romania (7.45 pm)
Liechtenstein v Germany (19:45)
North Macedonia – Armenia (7.45 pm)

match day 5

Saturday 4 September

Group A
Republic of Ireland – Azerbaijan (17:00) sky sport football
Serbia v Luxembourg (17:00)

Group D
Finland v Kazakhstan (17:00) sky sport football
Ukraine vs. France (19:45) Sky Sport Premier League

Group F
Faroe Islands – Denmark (19:45)
Israel vs Austria (19:45)
Scotland v Moldova (19:45) sky sport football

group g
Latvia vs Norway (17:00) Sky Sport Premier League
Gibraltar – Turkey (19:45)
Netherlands – Montenegro (7.45 pm)

Group H
Cyprus vs Russia (2:00 PM)
Slovenia – Malta (17:00)
Slovakia – Croatia (7.45 pm)

Sunday 5 September

Group B
Kosovo – Grace (19:45)
Spain-Georgia (7.45 pm)

Group C
Bulgaria vs Lithuania (5:00 PM)
Switzerland – Italy (7.45 pm) sky sport football

Group E
Belarus – Wales (14:00) sky sport football
Belgium v ​​Czech Republic (7.45 pm)

Group I.
Albania v Hungary (17:00)
England – Andorra (17:00) ITV
San Marino v Poland (19:45)

Group J
Iceland – North Macedonia (17:00)
Germany v Armenia (7.45 pm)
Romania – Liechtenstein (19:45)

match day 6

Tuesday, 7 September

Group A
Azerbaijan v Portugal (17:00) sky sport football / main function
Republic of Ireland v Serbia (7.45 pm) sky sport football

Group D
Bosnia and Herzegovina – Kazakhstan (7.45 pm)
France v Finland (19:45)

Group F
Austria v Scotland (19:45) aerial game main function
Denmark v Israel (19:45)
Faroe Islands – Moldova (19:45)

group g
Montenegro v Latvia (19:45)
Netherlands vs Turkey (19:45)
Norway – Gibraltar (19:45)

Group H
Croatia vs Slovenia (19:45)
Russia – Malta (7.45 pm)
Slovakia – Cyprus (7.45 pm)

Wednesday, September 8

Group B
Greece v Sweden (19:45)
Kosovo – Aspen (19:45)

See also  Barrier: End of preliminary round for Trappier and his comrades

Group C
Italy v Lithuania (19:45)
Northern Ireland v Switzerland (7.45 pm) sky sport football

Group E
Belarus – Belgium (19:45)
Wales v Estonia (7.45 pm) aerial game main function

Group I.
Albania – San Marino (19:45)
Hungary – Andorra (7.45 pm)
Poland v England (19:45) ITV

Group J
Armenia – Liechtenstein (17:00) sky sport football / main function
Iceland v Germany (19:45) Sky Sport Premier League
North Macedonia v Romania (7.45 pm)

match day 7

Friday 8 October

Group E
Czech Republic v Wales (7.45 pm)
Estonia v Belarus (19:45)

group g
Gibraltar – Montenegro (19:45)
Latvia v Netherlands (19:45)
Turkey vs Norway (19:45)

Group H
Cyprus – Croatia (7.45 pm)
Malta – Slovenia (7.45 pm)
Russia – Slovakia (19:45)

Group J
Germany vs. Romania (19:45)
Iceland – Armenia (7.45 pm)
Liechtenstein – North Macedonia (7.45 pm)

Saturday 9 October

Group A
Azerbaijan v Republic of Ireland (5:00 PM)
Luxembourg – Serbia (7.45 pm)

Group B
Georgia vs. Greece (17:00)
Sued V Kosovo (17h00)

Group C
Lithuania v Bulgaria (2:00 pm)
Switzerland – Northern Ireland (7.45pm)

Group D
Kazakhstan vs Bosnia and Herzegovina (2:00 PM)
Finland v Ukraine (17:00)

Group F
Scotland v Israel (17:00)
Faroe Islands – Austria (19:45)
Moldova v Denmark (19:45)

Group I.
Andorra – England (19:45) ITV
Hungary v Albania (19:45)
Poland – San Marino (19:45)

match day 8

Monday, October 11

Group E
Belarus vs Czech Republic (19:45)
Estonia v Wales (7.45 pm)

group g
Latvia vs. Turkey (19:45)
Netherlands – Gibraltar (19:45)
Norway v Montenegro (19:45)

Group H
Croatia – Slovakia (19:45)
Cyprus – Malta (7.45pm)
Slovenia – Russia (19:45)

Group J
Iceland v Liechtenstein (19h45)
North Macedonia – Germany (7.45 pm)
Romania vs. Armenia (19:45)

Tuesday 12 October

Group A
Portugal – Luxembourg (19h45)
Serbia – Azerbaijan (7.45 pm)

Group B
Kosovo – Georgia (7.45 pm)
Sweden vs Greece (19:45)

Group C
Bulgaria – Northern Ireland (7.45 pm)
Lithuania v Switzerland (19:45)

Group D
Kazakhstan vs Finland (15h00)
Ukraine vs Bosnia and Herzegovina (19:45)

Group F
Denmark – Austria (19:45)
Faroe Islands – Scotland (19:45)
Israel vs Moldova (19:45)

Group I.
Albania v Poland (19:45)
England v Hungary (19:45) ITV
San Marino – Andorra (7.45 pm)

See also  Royal family celebrates with Scots

match day 9

Thursday 11 November

Group A
Azerbaijan in Luxembourg (17:00)
Republic of Ireland v Portugal (7.45 pm)

Group B
Georgia – Sweden (17:00)
Greece v Spain (19:45)

Group H
Russia – Cyprus (17:00)
Malta – Croatia (7.45 pm)
Slovakia vs. Slovenia (19:45)

Group J
Armenia vs North Macedonia (17:00)
Germany – Liechtenstein (19:45)
Romania – Iceland (7.45 pm)

Friday 12 November

Group C
Italy v Switzerland (19:45)
Northern Ireland v Lithuania (19:45)

Group F
Austria vs Israel (19:45)
Denmark – Faroe Islands (7.45 pm)
Moldova v Scotland (19:45)

Group I.
Andorra – Poland (19:45)
England v Albania (19:45) ITV
Hungary – San Marino (7.45 pm)

Saturday 13 November

Group D
Bosnia-Herzegovina – Finland (2 pm)
France-Kazakhstan (19h45)

group g
Norway v Latvia (17:00)
Turkey – Gibraltar (17:00)
Montenegro v Netherlands (19:45)

Group E
Belgium – Estonia (19:45)
Wales vs Belarus (19:45)

day 10

Sunday November 14

Group A
Luxembourg v Republic of Ireland (19:45)
Portugal – Serbia (19:45)

Group B
Greece v Kosovo (19:45)
Spain – Sweden (19:45)

Group H
Croatia vs Russia (13h00)
Malta – Slovakia (14:00)
Slovenia vs Cyprus (1:00 PM)

Group J
Armenia vs Germany (17:00)
Liechtenstein – Romania (17:00)
North Macedonia v Iceland (5 pm)

Monday 15 November

Group C
Northern Ireland – Italy (7.45 pm)
Switzerland – Bulgaria (19:45)

Group F
Austria – Moldova (7.45 pm)
Israel – Faroe Islands (19:45)
Scotland v Denmark (19:45)

Group I.
Albania – Andorra (19:45)
Poland vs Hungary (19:45)
San Marino v England (19:45) ITV

Tuesday November 16

Group D
Bosnia and Herzegovina – Ukraine (7.45 pm)
Finland v France (19:45)

Group E
Czech Republic – Estonia (19:45)
Wales v Belgium (19:45)

group g
Gibraltar – Latvia (7.45 pm)
Montenegro vs Turkey (19:45)
Netherlands vs Norway (19:45)

If you’re looking for something else to watch, check out our TV guide or visit our Sports Hub for all the latest news.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here